Ikona żarówki
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (głosów: 26, średnia ocena: 4,46)
Loading...Loading...

JavaScript. I wszystko jasne

Autor: Marijn Haverbeke

Okładka JavaScript. I wszystko jasne

JavaScript. I wszystko jasne. Nowoczesne wprowadzenie do programowania to publikacja ogólnie wprowadzająca do programowania na przykładzie języka JavaScript. Jej oryginalny tytuł brzmi Eloquent JavaScript. A Modern Introduction to Programming.

Dostępna jest też wersja papierowa w języku angielskim. Nie różni się ona znacząco od wersji internetowej, ale została dokładnie przejrzana i zaktualizowana. Można ją kupić w sklepie Amazon.

Dobrze zbalansowana mieszanka zwięźle opisanych reguł. Podobał mi się ten kursowy styl z opisami gier. Przypomniały mi się czasy młodości, gdy dopiero uczyłem się programować. I na dodatek zawiera opis JavaScript!

Brendan Eich, człowiek, który dał nam JavaScript

Spis treści

 1. 1. Wprowadzenie
 2. 2. Podstawy JavaScriptu. Wartości, zmienne i kontrola sterowania
 3. 3. Funkcje
 4. 4. Struktury danych: obiekty i tablice
 5. 5. Obsługa błędów
 6. 6. Programowanie funkcyjne
 7. 7. Wyszukiwanie
 8. 8. Programowanie obiektowe
 9. 9. Modularność
 10. 10. Wyrażenia regularne
 11. 11. Programowanie sieciowe
 12. 12. Obiektowy model dokumentu — DOM
 13. 13. Obsługa zdarzeń przeglądarek
 14. 14. Żądania HTTP
 15. Dodatek 1. Mniej znane instrukcje sterujące
 16. Dodatek 2. Kopiec binarny

Licencja

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported.

Data ostatniej modyfikacji: 17 stycznia 2013

Inne artykuły poruszające podobny temat

CSSRegions.js ikona

CSSRegions.js

Ikona czapki absolwenta

Czego powinniśmy uczyć młodych programistów

Komentarzy: 13

 1. Poziom obu wydań Eloquent JavaScript i to tłumaczenie zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Do szczęścia brakowało mi jedynie przyzwoitej wersji w PDF-ie, dlatego wzorując się na drugim wydaniu książki przekonwertowałem tę stronę do LateXa — Eloquent_JavaScript_PL.pdf. Mam nadzieję że udało mi się uniknąć jakichś poważniejszych błędów.

 2. Bardzo dobry kurs, szczególnie dla osób znających już jakiś język programowania. Trzeba też dodać, że jest świetnie przetłumaczony. Gratulacje!

 3. webdeveloper

  01.21.2015

  stanowczo odradzam naukę z tego kursu. początkujący programista, bez wykształcenia matematycznego totalnie się zniechęci. rozdział trzeci z funkcjami to jakiś totalny odlot. może warto jednak potestować prostsze funkcje, pętle, praktycznie ulepszanie kodu HTML a nie od razu przechodzić do rekurencji itp. bez obycia i przyzwyczajenia się do JS, funkcje typu findSequence będą TOTALNIE niezrozumiałe. pozdrawiam.

 4. Kiedy będzie uaktualnienie do drugiego wydania…?

  Dziękuję

  • Łukasz Piwko

   10.01.2014

   Licencja do drugiego wydania niestety nie pozwala używać utworu w celach komercyjnych, więc trzeba by było usunąć reklamy. Teoretycznie można spróbować zastosować takie samo finansowanie, jakie zastosował sam autor, który zebrał w crowdfundingu kilkadziesiąt tysięcy euro. Ale nie wiem czy w Polsce udałoby się zebrać kwotę, która pokryłaby przynajmniej część bardzo wysokich kosztów tłumaczenia…

 5. kurcze, wykonaliście kawał dobrej roboty tłumacząc tak obszerny materiał.
  Szkoda mi trochę waszych zasobów, które poświęciliście akurat na TEN materiał. Jak na razie przejrzałem połowę i stwierdzam, że jest okropnie nudnym laniem wody. Początkujący mogą łatwo się zniechęcić czytając takie coś.
  Sam uczyłem się już js z innego kursu i tutaj znalazłem tylko garść ciekawostek, specjalistycznego nazewnictwa którym mógłbym zaszpanować ;) ale przez jaką ilość opowieści autora musiałem się przebić …

 6. Czy tą książkę można gdzieś znaleźć w pdf?

 7. ten share wręcz uniemożliwia przeglądanie tej strony na ipadzie…

 8. Mógłbyś tego diva z share przerzucić na lewo, bo zasłania tekst.

Dodaj komentarz